Eestirootslaste Kultuuriomavalitsus

Estlandssvenskarnas Kulturförvaltning


Vihterpalu II kodukandipäevad

Prindi E-post

20 aastat ! Kas see on ka ajalugu? Ei. Muidugi mitte! See on lihtsalt lähiminevik.

24. juulil 1993. aastal korraldati Vihterpalus kodukandi päevad. Mitmed väikeste rannakülade endised elanikud või nende järeltulijad tulid külla oma sugulastele-tuttavatele. Oli jällenägemise rõõmu ja pisaraid. Lapsepõlve ja karjateede meenutamist.

Paljud ei olnud kohtunud 50 aastat. Nooremad said ettekujutust oma vanemate noorpõlve radadest ja puutumatust loodusest.

Vana kirjutusmasina ja paljunduse abil sai näppude vahel ettevalmistatud väike päevateemaline voldik ürituste kava, vanade huvitavate fotode ja ühe kohaliku rannarootsi perekonna suguvõsa uuringuga läbi kahe sajandi (35 eks.). Voldiku kaanepildiks oli foto ühest väikesest vanast majast.

Minu kauge lapsepõlve mälestustes oli selles piirkonnas samasuguseid maju vähemalt kuus-seitse (Kirksve, Essve, Langsve, Ärsosna jt.). Nüüdseks ei ole säilinud mitte ühte.

Siinkohal olgu lisatud ka lõik kutse tekstist:

 

Selle ürituse raames toimus Keibu külas (Padise vald) ka üle ootuste armas ja südamlik koosviibimine. Tagasihoidlikult, kohvi, pilli, vanade laulude ja tantsuga.

Siin fotol istuvad laua ääres tublid, koosviibimist korraldada aidanud kohalikud eestirootslased: vasakult Aline Thomson, Luise-Marie Põlluaed – end. Söderman, Vilhelmine Sandvik, Elsa Arjak (Benström), Julide Okasroos (Hallman). Pean aga suurima kurbusega teatama, et kõik laua ääres istunud kohalikud vanaprouad on tänaseks meie hulgast lahkunud.

Kakskümmend aastat on möödas sellest koosviibimisest. Uskumatu!

Miks ma kõike seda kirjutasin? Selleks, et tuletada meelde kui kiiresti möödub aeg!

Soovime väga, et õnnestuks sel, 2013 aastal uuesti korraldada Vihterpalu külade päevad. Oleme seda vaikselt kaalunud Eestis elavate, sellest piirkonnast võrsunud SOV liikmetega. Arutanud Tallinna Rootsi-Mihkli kogudusega.

Päevadeks toimumise ajaks oleme kavandanud 13. - 14.juuli 2013. Mõtleme tutvustada Tallinna vanalinna ja tutvuda Tallinna Rootsi-Mihkli kogudusega.

Korraldada transpordi Tallinna sadamast – Vihterpallu ja tagasi. Surnuaiapüha teenistuse Vilivalla vanal kalmistul, kus puhkavad paljude rannarootslaste esivanemad, 14.07.2013. a. Majutuse Vihterpalus 1 öö; koosviibimise Padisel.

Külade ühingu (hembygdsförening) asutamisest eelmisel koosviibimisel välja ei tulnud, loodame, et nüüd läheb tõhusamalt.

VIHTERPALU KODUKANDIPÄEVADE AJAKAVA:

13.07.2013

11.00 Kohtumine D-terminalis

~ 11.30 Saabumine Tallinna Rootsi-Mihkli kirikusse. Kohvilauas vestlus õp. Patrik Göranssoniga.

Ekskursioon kirikus ja kirikumuuseumis.

~ 14.00 Väjasõit Vihterpallu.

~ 16.00 Lõunasöök

~ 18.30 Mälestustahvli avamine Ugla kooli endisel asukohal.

~ 20.00 Koosviibimine. Kodukandiühingu moodustamise algatuskoosolek.

Vaba aeg.

14.07.2013

Hommikukohv. Individuaalsed kodukohtade külastused. Väljasõit Alliklepa mereranda.

15.00 Kalmistupäev Villivalla vanal kalmistul.

NB! Palun teada anda eelnevalt neil, kellel on tingimata vaja jõuda D-terminaali pühapäeva õhtul, et jõuda õigeaegselt laeva väljumisele.

Kontakttelefonid: 372 63 66 053, 53413885 – Ivi Tamm;

Tal. Rootsi-Mihkli koguduse kantselei – 372 6441938.

Tervist kõigile! Jääme rõõmuga ootama Teie teateid osavõtu kohta!

Vihterpalu II Kodukandipäevi toetab Rootsi vähemusrahvuse Kultuurinõukogu Eestis.

Ivi Tamm