Eestirootslaste Kultuuriomavalitsus

Estlandssvenskarnas Kulturförvaltning


Korduma Kippuvad Küsimused

1. Kas ja kuidas on seotud SOV ja Eestirootslaste Kultuuriomavalitsus?

SOV ehk Rootsi Hariduse Selts loodi Eestis 1909.a. Teise Maailmasõja ajal põgenes enamus eestirootslastest Rootsi ja seejärel jätkas SOV tegutsemist Rootsis. 27.02.1988 asutati Eestirootslaste Kultuuri Selts ehk ERKS. 2005.aasta märtsis registreeriti ühinguna SOV Eestis ehk Rootsis tegutseva SOV sõsarorganisatsioon.

12.02.1925.a. kinnitati Eestis vähemusrahvuste kultuuriautonoomia seadus ja selle alusel võisid kultuuriomavalitsuse moodustada tollaste suurimate rahvusvähemuste - saksa, vene, juudi ja rootsi rahvusest isikud. Eestirootslastele omistati kultuuriautonoomia uuesti 2007. aastal ja 25.02.2007 kutsuti kokku esimene valitud kultuurinõukogu. Seega tegutsevad täiesti erinevatel jriidilistel alustel ja on erinevatel aegadel asutatud SOV ehk Rootsi Hariduse Selts ja selle sõsarorganisatsioon SOV Eesti, Eestirootslaste Kultuuri Selts ehk ERKS (tänaseks tegevuse lõpetanud) ja Eestirootslaste Kultuuriomavalitsus ja selle juriidiline kehand Eestirootslaste Kultuuriomavalitsuse Sihtasutus. 

2. Kas rahvusnimekirja registreerides ja identifitseerides end eestirootslasena pean maksma liikmemaksu?

Eestirootslaste Kultuuriomavalitsusel on kohustus pidada rahvusnimekirja vastavalt määrusele "Vähemusrahvuste rahvusnimekirjade pidamise ja kasutamise kord". Rahvusnimekirja registreerunud isikud ei pea maksma liikmemaksu. Loe lähemalt http://eestirootslane.ee/et/rahvusnimekiri